Knižní tipy na Vánoce
- Cassie
- 7. 12. 2017
- Minut čtení: 4
Vítám vás u trošku Vánočnějšího článku. Vím, že hodně lidí bude dělat tipy na knížky a tak jsem se rozhodla, že napíšu i doplňky ke knížkám.
1.Záložky
Začínám něčím, co je asi všem jasné. Někoho, kdo nikdy neobjednával záložky by asi nenapadlo jak se můžou prodražit (stačilo mi zadat do googlu záložky a málem jsem omdlela... 300 za kousek hezkýho papíru opravdu dávat nebudu). Proto si myslím, že je stejně nejlepší si je vyrobit. Ušetříte a obdarovanému vykouzlíte úsměv na tváři. Úplně jiný level záložek jsou ukazovací, které se hodí hlavně do školy nebo do autobusu, kdy musíte rychle zavřít knihu.
Do budoucna plánuju dělat DIY záložky.


2. Věcička, která vám podrží knížku otevřenou
Nevím jak se to jmenuje normálně a podle mě to ani žádný oficiální název nemá. Zkrátka tahle věcička vám udržuje knížku otevřenou a ta ze skla je ještě výhodnější, protože si stránku neumažete nebo neumastíte.


3. Obal na knížku
Mně se nejvíc líbí ty od Míši z Radši knihu jsou pěkné a dokonce i levnější než v knihkupectví. Možná si říkáte na co obaly, vždyť je to látka, takže neuchrání před politím a ani nejsou průsvitný, takže nejde poznat co tam je za knížku. Obaly vypadají pěkně, to je důvod sám o sobě. Ale obal má i praktické využití : zabrání poškrábání, odření, zašpinění a rohy se zohnou hůř, když je na nich další vrstva.

4. Lampička pro knížku
Lampičky jsou skvělé třeba na cesty do zahraničí, kdy s sebou nechcete vláčet nic velkého a nebo nechcete vzbudit celý autobus. Hodí se třeba i do postele na tokový to tajný čtení, když vám rodiče řeknou ať jdete spát. No, s tím vzbuzením si nejsem jistá, protože se to nezdá, ale tahle mrška svítí jako šílená.

5. Svíčka
Knižní svíčky se taky můžou docela prodražit ale pokud obdarovaný netrvá na značce tak jdou lehce vyrobit. Do pěkné nádobky dejte knot a nalijte rozpuštěný vosk ( může být z voskovek, ale levnější je rozpustit nějakou svíčku), nakapejte vonný olejíček, který vystihuje danou postavu ( nebo se pokuste sehnat vůni starých knih nebo něco knihomolskýho). Udělejte pěkný štítek a voilá.

6. Knihotašky a knižní nebo fandom oblečení
Je pravda, že to knihoblečení většinou není na každodenní nošení. Fandom trička jsou ale dělány trošku decentněji než knihotrika takže jsou vhodnější, ale i tak to nevidím na každý den do školy.


7. Knížky
Vzhledem k tomu, že mě nic mimo knihy už nenapadá jdeme na knížky :).
Děsivé dějiny jsou vtipně napsané dějiny dané země, mám doma celou sbírku po tátovi a vždycky jsem se u nich nasmála, jak jen to šlo, knížky nejsou plné jednolitého textu, ale jsou tam třeba kvízy, komiksy různé "rady" ( jak přežít hladomor atd.), často tam bývají i dopisy a "články z novin". Jediný problém je, že knížky jsou starší a jdou hůř sehnat ( co jsem se dívala tak 4 díly v češtině a hodně dílu v angličtině).

Naslouchač je knížka od české autorky Petry Stehlíkové. Naslouchač byl jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Je to fantasy dystopie, kterou bych dopuručila úplně komukoliv. Knížka je zajímavá tím, že hlavní hrdince je teprve 13 a děj se neodehrává v Americe, ale v Rusku. Momentálně vyšel i druhý díl Faja, který budu mít pod stromečkem já.

Pátá vlna je trilogie od Ricky Yanceyho vyprávějící o mimozemské invazi ( já osobně o takových věcech nečtu), která mě opravdu mile přakvapila. Minulý rok (nebo předmiulý rok teď nevím) vyšel film, který byl dobře natočený ( až na pár detailů ), takže pokud se obdarovanému líbil film opravdu doporučuji knížku.
V celé trilogii se mi nejvíce líbila dvojka a nejméně jednička.

Percy Jackson, Bohové Olympu, Carter Kane, Magnus Chase, Apollónův pád, no zkrátka knihy od Ricka Riordana jsou cílené spíše na mladší čtenáře. Všechny zmíněné knížky ( až na Apollónův pád) vypráví o chlapci, který zjistí, že je polobůh, každá série se zaměřuje na jinou mytologii ( Percy Jackson, Bohové Olympu a Apollónův pád jsou zaměřeny na řeckou mytologii, Carter Kane na Egypt, Magnus Chase na severskou mytologii). Percy, Bohové Olympu jsou pentalogie, jinak zbytek jsou trilogie ( aspoň myslím).

Univerzita výjimečných je dystopická trilogie od Joelle Charbonneau, momentálně mám rozečtený třetí díl, takže Vám nemůžu zhodnotit celou trilogii, ale jen první dva díly. Hlavní hrdinku z malé kolonie vybrali na univerzitu, místo kam by chtěla většina studentů, ale před odjezdem se jí otec svěří s útržky strašných vzpomínek, které má na testování on. Knížky jsou strašně pěkně napsané, jsou čtivé a plné akce. Hlavně končí úplně mega otevřeně, takže doporučuji darovat celou trilogii.

Labyrint je opět dystopická trilogie se dvěma prequely podle které byl natočen film. Přijde mi, že v Česku a na Slovenku je tahle série podceněna. V prvním díle žijeme ve víceméně sladké nevědomosti. Prequel jsem zatím četla jenom jeden a moc se mi líbil. Trilogie za sebou zanechala hodně otázek, takže se prequely opravdu hodily. Příběh vypráví o Thomasovi, který se jednou probudí v kovové kleci, které ho odvezla do Labyrintu, Thomas je ale jiný od ostatních, kteří do labyrintu byli taky dopraveni.

Skleněný trůn je Young dult fantasy, na kterou jsem dělala recenzi. Série má zatím pět dílů a jeden povídkový speciál přeložený do češtiny, druhý speciál ještě přeložený není s tím, že série ještě není plně napsaná. Skleněný trůn je opravdu skvělá série o které opravdu málo kdo neslyšel, proto si myslím, že je zbytečné ji tu popoisovat.

Commentaires